הרב והרבנית גורן זצ"ל

דמותו של הרב גורן מסמלת ערכים ציוניים ודמוקרטיים, תעוזה, חדשנות הלכתית והנהגה.

הרב שלמה גורן נולד בעיר זמברוב שבפולין לאברהם וחיה ציפורה גורונצ'יק. בשנת 1925 עלה עם משפחתו לארץ ישראל. בתחילה התגוררה המשפחה בכפר חסידים ושם למד בבית הספר של המזרחי. לאחר מכן עברה משפחתו לירושלים, והוא למד בתלמוד תורה "עץ חיים", שם הוכר כעילוי. בגיל 12 החל ללמוד בישיבת חברון בירושלים - מקרה חסר תקדים בישיבה זו. בגיל 17 נסמך לרבנות ופרסם את ספרו הראשון "נזר הקודש". בין השנים 1940-1944 למד באוניברסיטה העברית. לאחר מכן, בשנת 1948 מונה הרב גורן לרב הראשי לצה"ל. בשנת תשכ"ח (1968) נבחר לרב הראשי של תל אביב אולם החל למלא את התפקיד רק בשנת תשל"א (1971), אז השתחרר מצה"ל ולמחליפו כרב צבאי ראשי מונה הרב מרדכי פירון.‏‏ בשנת 1972 נבחר לרב הראשי האשכנזי לישראל, בהחליפו את הרב איסר יהודה אונטרמן. הוא כיהן בתפקיד זה עד שנת 1983.

הרב גורן פרש מתפקידו כרב ראשי בשנת 1983 כאשר הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא החליפו. לאחר שפרש הקים סמוך לכותל המערבי בירושלים את ישיבת האידרא ועמד בראשה עד לפטירתו בחורף 1995. כיהן כנשיא ישיבת הר ברכה בשתי שנותיו האחרונות, ובתקופה זו היה נוסע להעביר בה שיעור מדי שבוע.

אשתו הרבנית צופיה גורן נישאה לו ב־1945. אף היא ילידת 1925 בתו של הרב דוד כהן (הרב הנזיר), מתלמידיו המובהקים של הראי"ה קוק. למדה באוניברסיטה העברית בירושלים פסיכולוגיה, חינוך והיסטוריה יהודית. הרבנית גורן הייתה נשיאת 'אמונה' וחברה פעילה בה במשך עשרות שנים – בסניף תל אביב, בהנהלה הארצית ובתנועה העולמית.

יחד איתו הרבנית צופיה גורן היתה דמות ייחודית, אשר בביוגרפיה האישית שלה טמונים זרעיה של הציונות הדתית כולה. כמי שגדלה על ברכיו של אביה הרוחני הרב קוק זצ"ל, ובביתם של אביה ואימה הנזיר הירושלמי והרבנית שרה כהן.
הרבנית גורן ספגה משחר ימיה עולמות של תורה, קדושה וחסד לצד השכלה כללית רחבה. נישואיה לרב גורן שהיה אדם יוצא דופן בתורתו, בעוצמותיו ובכוחותיו גייסו אותה למאבקיו ובמשך עשרות בשנים הלכה אחריו בארץ לא זרועה. אך במקביל לכל אלה, היתה אישה משכילה בתורה ובלימודים כלליים, ופעלה רבות למען העצמתן של נשים דתיות ויהודיות בארץ ובעולם כולו. לשיאה של פעילות זו הגיעה בתפקידה כנשיאה העולמית של "אמונה- תנועת האישה הדתית לאומית", במסגרתה הגיעה לקהילות יהודיות מרוחקות ונידחות (עוד טרום עידן הכפר הגלובלי הקטן) ובהרצאותיה הרבות ובאלפי מפגשיה האישיים עודדה, תמכה והעצימה נשים יהודיות שהתמודדו עם קשיים מסוגים שונים.
הרבנית גורן היתה דמות נערצת בכל מקום בעולם אליו הגיעה, ושמה יצא למרחוק כמרצה מבוקשת ומעוררת השראה. בחייה האישיים והציבוריים הצליחה להתמודד עם האתגרים הרבים מולם עמדה כאישה דתית לאומית: תמיכה בבעלה גדול התורה בכל פועליו חובקי העולם, ניהול הבית וגידול המשפחה, היותה כתובת של תרומה וחסד לכל דורש וכן מימוש תפקיד משמעותי בזירה הציבורית- וכל זה תוך שמירה על ערכיה ואמונותיה כאישה דתית, על מאור פנים ועל נועם הליכות.

 

מינהל החינוך הדתי

הרב והרבנית גורן - אתר רבני בתי הספר

שלמה גורן – חב"דפדיה

הרב שלמה גורן- מת"ל

הרב שלמה גורן- עתיד למצוינות בנים - YouTube

סרטון

הרב שלמה גורן: דמותו ודרכו בהלכה דוד ברוקנר


Comments